Dnes je Utorok 27. februára 2024, meniny má Alexander a zajtra Zlatica.
Partneri: Spojená škola

Poradňa -> Otázky a odpovede pre ostatných

Ak máte nezodpovedané otázky, môžete nám ich napísať do nižšie uvedeného formulára, my ich v priebehu niekoľkých dní spracujeme a zaradíme do poradne medzi ostatné zodpovedané otázky.

Meno (kontakt):
Text:

Dobrý deň, prosím Vás, chcela by som sa informovať, kôli rehabilitácii a plávania pre môjho syna ktorý je po dopravnej nehode. Je možné chodiť k Vám ambulantne cvičiť? Ja s ním pravideľne cvičím doma, ale potrebuje profesionálnu pomoc, čo mu ja nedokážem dať. Naučila som ho sedieť, už sa aj postavíme, prejdeme spolu pár krôčkov, ale bojím sa aby som mu neublížila neodborným cvičením. Počula som o Vás že ste veľmi dobrý v učení chôdze, a samozrejme ako vo všetkom. Keby ste boli taký dobrý a dali mi vedieť ako je možné sa k Vám dostať.
Ďakujem Vám veľmi pekne.

Prajem pekný deň,
pre začiatok by som Vám doporučila osobné stretnutie, na ktorom by sme mohli získať viac informácií. Je viac možností, preto však potrebujem vedieť vek, presnú diagnózu, u ktorého rehabilitačného lekára je syn evidovaný... prípadne kde ste boli na liečení. Je toho viac, preto je možné prísť ktorúkoľvek stredu v čase medzi 14 - 15,30 hod. ku nám na Mokrohájsku, náš multidisciplinárny tím je vtedy k dispozícii a radi sa s Vami stretneme. Je vhodné priniesť aj zdravotnú dokumentáciu.
V prípade Vašich ďalších otázok ma môžete kontaktovať na vatolikova@mokrohajska.sk.
S pozdravom
Vatolíková

Dobrý deň,
som 24r. vozíčkarka. Hľadám domov sociálnych služieb s celoročným ubytovaním. Chcem sa spýtať, či vo vašom zariadení prijímate nových klientov.
Za odpoveď vám vopred ďakujem.
Monika Černeková | martinen@azet.sk

Naše zariadenie poskytuje aj služby pobytového charakteru, či už v časti domova sociálnych služieb, alebo v podporovanom bývaní. Avšak momentálne vedieme poradovník čakateľov. Vzhľadom na nový zákon účinný od 1.1.2009, prijímanie nových klientov je možné až po posúdení odkázanosti žiadateľa na sociálnu službu, ktorú vykonáva vyšší územný celok podľa miesta trvalého bydliska. V prípade, že máte záujem o naše služby, vyplňte prosím toto tlačivo a pošlite na príslušný samosprávny kraj. Po posúdení vyšší územný celok vydá rozhodnutie o odkázanosti. Pokiaľ bývate v Bratislavskom samosprávnom kraji, po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o odkázanosti môžete požiadať naše zariadenie o uzatvorenie zmluvy o poskytovaní sociálnej služby (tiež v prílohe). Pokiaľ bývate mimo nášho kraja, po právoplatnosti rozhodnutia o odkázanosti, je potrebné obrátiť sa na Váš samosprávny kraj, aby komunikoval s Bratislavským samosprávnym krajom o možnosti poskytovania sociálnej služby v našom regióne. Viac informácií nájdete na www.bratislavskykraj.sk v časti sociálne služby/ustanovenia nového zákona o sociálnych službách.

Mám 20 ročného syna Romana, ktorý máva od 1 roku epileptické záchvaty. Je vyučený kuchár, ale vo svojom odbore si prácu nenašiel, tak robí prevažne nočnú prácu. Snažím sa synovi pomôcť nájsť primeranú prácu v Banskej Bystrici a okolí, ktorá by mu vyhovovala. Môžete mi poradiť, či je v Banskej Bystrici pracovná agentúra, ktorá pomáha epileptikom zaradiť sa do normálneho života. Jeho koníčkom sú: história, politika, práca s PC, hudba a film.
Ďakujem, bruchacova@yahoo.com.

Vážená pani Brucháčová,
bohužiaľ, nevieme Vám adekvátne odpovedať na Vašu otázku. Je potrebné sa obrátiť priamo na príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý má určite prehľad o voľných pracovných pozíciách, resp. o pracovných agentúrach. Ešte je možné sa obrátiť na www.epilepsia-sk.sk Dúfame, že vám na uvedených miestach pomôžu a Váš syn nájde adekvátne zamestnanie.
S pozdravom PhDr. Katarína Arpášová
vedúca sociálneho oddelenia

Dobrý deň,mám známeho ktorý je sluchovo aj rečovo postihnutý a nevie si nájsť prácu a ja by som mu chcela pomôcť ale nemám informácie.
Ďakujem.

Naša organizácia je v zameraná hlavne na telesne postihnutých ľudí, preto Vám nedokážeme poskytnúť informácie ohľadom zamestnávania sluchovo a rečovo postihnutých. Adekvátne informácie Vám poskytnú priamo v týchto organizáciách:
Zväz sluchovo postihnutých, Páričkova 18, 821 08 Bratislava, e-mail: lloksa@euroweb.sk;
Asociácia organizácii sluchovo postihnutých v Slovenskej republike, Silvánska 19, 841 04 Bratislava, e-mail: aosposr@gmail.com;
Veríme, že sa Vám podarí pomocou týchto organizácií nájsť uspokojivé riešenie.

Dobrý deň,
mám dve postihnuté detičky, mám zaujem o umiestnenie vo Vašom zariadení, môžem sa opýtať či sa dajú u vás umiestniť?Som z Petrzálky.
Lenka Boháčová

Vážená pani Boháčová,
naše zariadenie poskytuje starostlivosť telesne postihnutým deťom a dospelým s normovým intelektom. Starostlivosť sa poskytuje denne, týždenne, príp. celoročne so zreteľom na potreby rodiny. Z Vášho dotazu však nie je zrejmé, aké zdravotné postihnutie majú Vaše deti, o aký typ služieb a pobyt by ste mali záujem. Každá žiadosť je posudzovaná individuálne, preto by bolo vhodné, aby ste sa obrátili priamo na sociálne oddelenie, telefonicky 02/59100940, príp. e-mailom krafcikova@mokrohajska.sk, kde Vám poskytneme adekvátne informácie súvisiace s prijatím a o poskytovaním starostlivosti.
S pozdravom
PhDr. Katarína Arpášová, vedúca sociálneho oddelenia

Dobrý deň,
mám dcérku - Ninku, ktorá je ZŤP - DMO diparéza. Navštevuje 3 roč. ZŠ. Bývame v Beluši, okr. Púchov. Dopočula som sa o vašej škole. Budete v dohľadnej dobe organizovať deň otvorených dverí, príp. je možné sa do vášho zariadenia prísť pozrieť?
Ďakujem.
Zuzana Macáková,
zuzana07@zoznam.sk
Krásny deň pani Macáková,
teší nás Váš záujem o naše služby. Deň otvorených dverí je plánovaný až niekedy na obdobie máj - jún 2009. Môžete nás však prísť navštíviť kedykoľvek. Naše zariadenie - Domov sociálnych služieb pre deti, dospelých a zariadenie chráneného bývania poskytuje komplexné služby o telesne postihnutých občanov (rehabilitácia, ubytovanie, strava, pomoc pri rôznych sebaobslužných úkonoch,...). V našich priestoroch sídli aj škola, ktorá poskytuje vzdelávanie. Keďže ide o inú inštitúciu, v prípade Vašej návštevy Vás zavedieme aj tam, aby ste si dohodli podmienky vzdelávania. Zatiaľ môžete samozrejme navštíviť webové stránky školy www.mokrohajska3.sk. Momentálne v našom zariadení neposkytujeme "internátnu" starostlivosť tak malým deťom, ako je Vaša dcérka. Hlavne z dôvodu naviazanosti detí na rodinu a prirodzené rodinné prostredie. Avšak každá žiadosť sa posudzuje individuálne a budeme sa snažíť nájsť vhodné riešenie Vašej situácie. V prípade ďalších otázok sa môžete ozvať priamo na tento mail, príp. telefonicky na tel. č. 02/59 100 940.
S pozdravom
PhDr. Katarína Arpášová vedúca, sociálneho oddelenia

Dobrý deň
Chcel by som sa spýtať na informácie či je možné u Vás umiestniť moju matku a aké sú podmienky. Moja matka je po cievnej príhode a nakoľko ochrnula na pravú stranu nevie chodiť a ani rozprávať. Touto cestou by som Vás poprosil či by bolo možné ju u Vás prijať.
Ďakujem.
S pozdravom Tomašovič |
  danielko@hotmail.com
Naše zariadenie je v prvom rade pre telesne postihnuté deti a mladých dospelých, ktorí študujú. Máme vyčlenených 20 miest pre dospelých, avšak iba na denný pobyt. Dospelí klienti k nám denne dochádzajú na rehabilitáciu, prípadne na ergoterapiu (cca 4 hodiny denne). Nemáme vytvorenú kapacitu na dlhodobejší pobyt. V prípade, že by Vaša mamička mala záujem o rehabilitáciu, môže podať žiadosť o poskytovanie dennej starostlivosti. Žiadosť Vám poskytneme na našom sociálnom oddelení, prípadne pošleme poštou. Hneď Vás však chcem upozorniť, že momentálne máme kapacitu pre dospelých naplnenú a mamička by bola zaradená iba do poradovníka čakateľov. Pokiaľ potrebujete vyriešiť Vašu situáciu dlhodobejším pobytom (celoročným), je lepšie obrátiť sa priamo na domov dôchodcov.

Dobrý deň,
Volám sa Oto Berky, som na vozíku, bývam Vo Veľkom Krtíši, mám 19 rokov a vychodenú speciálnu zakládnu školu vo Veľkom Krtíši. Chcel by som sa spýtať Vášho cetra či sa dá u Vás študovať externe stredná škola.
S pozdravom Oto Berky
, sefko683@azet.sk
Túto otázku prosím smerujte na školu www.mokrohajska3.sk.

Dobrý deň,
som učiteľka na základnej škole, kde integrujeme do bežných tried aj vozíčkárov. Potrebovala by som nejaké inf. o vyučovaní nepíšuceho dieťaťa (píše na notbooku) a všetky prípravy pre ňu si vyrábam sama, no zaberie mi to dosť času, keďže idem po nevychodenej ceste. Ak existujú nejaké pomôcky na matematiku (5. roč.) nemohli by ste mi pomôcť s tým? Bola by som Vám veľmi vďačná.
Spozdravom M. Cerovská,
cerovska22@post.sk
Obrátte sa prosím na školu www.mokrohajska3.sk.

Prajem príjemný deň
Náhodou som sa dostala do tejto Vašej schránky a môžem povedať, že ma to veľmi potešilo. Pred niekoľkými rokmi som aj ja bola absolventkou Vášho gymnázia. Po ukončení školy som bola prijatá na nadstavbové štúdium sociálno právna starostlivosť v Dolnom Kubíne. Žiaľ po skončení tohto štúdia som mala veľké problémy zamestnať sa, nakoniec sa mi to podarilo. Tezaz pracujem na úrade práce sociálnych vecí a rodiny v mieste bydliska. Medzitým som si ešte urobila VŠ sociálna práca - bakalár, sociálna pedagogika - magister, a zavŕšila som to tzv, malým doktorátom - doktor filozofie. Tieto informácie Vám poskytujem nie z dôvodu akejsi samochvály, ale vždy som inklinovala k školstvu. Na tejto Vašej stránke som sa dozvedela, že ste otvorili aj tzv.
nadstavbové štúdium sociálna práca, čo mi je veľmi blízke. Touto cestou by som Vás chcela požiadať o možnosť zamestnania sa, avšak má to jeden problém, som vydatá, manžel je nevidomý a máme syna, ktorý až budúci školský rok končí základnú školu a taktiež neviem či v blízkosti Vášho zariadenia je možnosť bývania. Čo sa ja pamätám neďaleko boli panelové domy pre zamestnacov, samozrejme už je tomu pomaly 30 rokov. Chcela by som Vás zároveň požiadať ak by to bolo možné kontaktovať ma na e-mailovú adresu nosalova.marta@upsvr.gov.sk za porozumenia ďakujem.
Prajem Vám veľa pracovných úspechov a trpezlivosti vo Vašej práci.
Obrátte sa prosím na školu www.mokrohajska3.sk nakoľko my sme Domov sociálnych služieb a  vzdelávanie zabezpečuje škola. Na spomínanej stránke školy nájdete všetky potrebné informácie s kontaktami. Veríme, že Vám budú zodpovedané všetky otázky.  Prajeme Vám veľa úspechov.

Dobrý večer.
Chcela by som sa opýtať na zamestnanie. Počula som, že existuje niečo ako chránené pracovisko. Chcela by som sa spýtať, či je možné nájsť niečo podobné aj v Banskej Bystrici. Mám 26 rokov, záchvaty som mala dva krát-liečim sa od 6 rokov a mám dosť veľký problém, nájsť si prácu. Väčšinou sa stretávam s tým, že keď príde k tomu, že treba oznámiť túto vec zamestnávateľovi, hneď začne vymýšľať. Preto Vás prosím, či by ste mi nemohli dať odpoveď.

Na základe Vašej otázky týkajúcej sa chráneného pracoviska Vám oznamujeme, že bohužiaľ nemáme informácie, či v Banskej Bystrici je zriadené chránené pracovisko. Chránené pracovisko a chránená dieľňa sú zriaďované v zmysle zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti, z ktorého vyplýva, že na zriadenie a prevádzku sú poskytované dotácie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Preto by bolo vhodné, aby ste sa obrátili priamo na miestne príslušný úrad práce, kde by Vám mali poskytnúť adekvátne informácie o už existujúcich chránených pracoviskách a dieľňach. Prípadne sa obráťte na Agentúru podporovaného zamestnávania v Banskej Bystrici, Robotnícka 12, Banská Bystrica - www.apz.sk. Veríme, že sa Vám čo najskôr podarí nájsť adekvátnu prácu.

Dobrý deň vám želám..
Volám sa Roman Parajka a chcem sa informovať o chránenom bývaní u vás, mám telesný handicep, narodil som sa bez ruk, mám 21 rokov a chcem vedieť či je u vás možnosť sa ubytovať aj ked už nie som študent. Skončil som SOU.
Poskytovanie starostlivosti v zariadení chráneného bývania nie je viazané iba na štúdium. Terajší klienti chráneného bývania sú v prevažnej väčšine študenti vysokých škôl, ale máme tam aj klientov pracujúcich. Chránené bývanie je určené všetkým telesne postihnutým, ktorí sú schopní viesť samostatný život s pomocou inej osoby.  V prípade, že máte vážny záujem o tento typ sociálnej služby, prosím, obráťte sa na sociálne  oddelenie nášho zariadenia, kde Vám poskytnú všetky potrebné informácie. Zároveň Vás však chceme upozorniť, že momentálne je kapacita zariadenia chráneného bývania naplnená, čiže v prípade podania žiadosti budete zaradení do poradovníka čakateľov. 

Dobrý deň
Mám na Vás jednu prosbu, chcela by som sa informovať poprípade poradiť.
Mám 21 ročného brata epileptika v zlom psychickom stave. Hľadám pomoc v rôznych
oblastiach a jednou z nich ste aj práve vy.
Myslím, že by mu veľmi prospela komunita ľudí s podobnou diagnózou. Na koho by som
sa mohla obrátiť v prípade bližších informácii a či je možné aby môj brat
navštevoval Váš klub.
S pozdravom Aneta
Teší nás Váš záujem o naše služby. Naše zariadenie však poskytuje starostlivosť primárne telesne postihnutým občanom, z ktorých iba niektorí majú ako pridruženú diagnózu epilepsiu. Nie sme zariadenie iba pre epileptikov. V tomto ohľade by Vám asi lepšie poradili na www.epilepsia-sk.sk   Samozrejme, pokiaľ máte záujem, môžete navštevovať našu komunitnú rehabilitáciu. Stretnutie komunitnej rehabilitácie sa koná vždy vstredu od 13.30  do 17.30hod. V rámci týchto stretnutí je možné pozhovárať sa s odborníkmi, prípadne inými postihnutými ľuďmi. Väčšina z klientov komunitnej rehabilitácie využíva aj služby bazéna. Pokiaľ by mal Váš brat záujem využívať okrem bazéna aj iné služby ako je rehabilitácia, krúžková činnosť, výchovná činnosť môže požiadať o poskytovanie starostlivosti v našom zariadení. Od septembra tohto roku sme totiž rozšírili našu činnosť aj pre dospelých klientov. Váš brat by mohol denne dochádzať do nášho zariadenia a využívať naše služby. V prípade jeho záujmu  o poskytovanie dennej starostlivosti, je potrebné, aby kontaktoval naše sociálne oddelenie (02/59100940/88), ktoré mu poskytne bližšie informácie, prípadne navštívi naše zariadenie osobne.

Dobrý deň/večer
Som Vaša bývalá klientka a teraz študujem na vysokej škole v blízkosti môjho bydliska, ale zhodou okolností budem asi musieť absolvovať jednu  skúšku aj v BA. Preto by som sa rada predbežne informovala, či by nebolo možné ubytovať sa na pár dní u Vás v DSS.  Išlo by iba o ubytovanie,  bez stravy a mala by som vlastnú asistenciu.  Zatiaľ sa snažím vybaviť si tú skušku na škole,  ktorú naštevujem, takže to ešte nie je až také isté,  preto sa chcem len informovať, či by to bolo vôbec možné???

V prípade Vášho záujmu o krátkodobné ubytovanie je možné Vás ubytovať v našej "hosťovskej izbe". O podrobnostiach ohľadom ceny a voľnom termíne je
potrebné sa informovať u pani Semjanovej, tel. č. 02/59100952.

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či prebiehajú na DSS Mokrohájska kurzy arteterapie. Mám zaujem pracovat ako dobrovoľník v tejto oblasti. Prípadne či nemáte kontakt na organizáciu, ktorá sa zaoberá arteterapiou.
Ďakujem.
Zuzana Petraková

Kontaktná osoba, ktorá realizovala školenia arteterapie je p. Šicková Jaroslava - 0903/817 795. Keramický krúžok v súčasnosti u nás prebieha pod vedením Besedovej Denisy - 0908/453 991 (absolventka kurzu arteterapie), ktorá Vám rada zodpovie na všetky Vaše otázky.

Zaují­ma ma, či existujú služby podobného zamerania ako poskytuje DSS GAUDEAMUS v Liptovskom Mikuláši, prí­padne v blízkom okolí­. Mám 30-ročnú sestru (mentálne postihnutie, epilepsia). Ďakujem.
Martina Španková
(spankova@serviceagency.sk)
V Liptovskom Mikuláši je Domov sociálnych sluzieb pre dospelých: Pod Lipami 105/16, Liptovský Hrádok, dsslh@vuczilina.sk alebo Smrečany 52, dsslm@vuczilina.sk. Viac informácií nájdete na stránkach www.poradenskecentrumlm.estranky.cz/stranka/zariadenia_soc_sluzieb

Som na polovičnom invalidnom dôchodku a chcem sa opýtať či môzem využívať bazén vo Vašom zariadení a ake sú podmienky. Mám 7 ročného syna tak by som chcela s ním chodiť. Ďakujem
Ponúkame možnosť plávať v 25m bezbariérovom bazéne aj neklientom nášho DSS, ktorí majú nejaký zdravotný problém. Je potrebné napísať žiadosť a spolu s lekárskym odporúčaním ju priniesť osobne vždy v stredu od 13.30 - 15.00 hod. na sekretariát DSS, kde náš komunitný tím prehodnotí vašu žiadosť. Ak bude vybavená kladne, vystavíme Vám 10 vstupovú permanentku v hodnote 200,- Sk. Vo vašom prípade sa bude jednať o program Integrované plávanie detí s rodičmi (permanentka je vyhotovená na meno dieťaťa). Časy vyhradené na plávanie sú v stredu od 15.30-17.00, v piatok od 15.00-16.30 a v sobotu od 14.00-16.00.

Dobrý večer, mohli by ste ma prosím informovať, kde by som mohla získať materiály ku práci na tému Handicapovaní, spoločnosť a právo. Ďakujem.
S pozdravom Jeleníková

Skúste navštíviť knižnicu na Pedagogickej fakulte, iste sa dostanete k materiálom, ktoré hľadáte alebo napíšte mi na Vás e-mailový kontakt (mezik@mokrohajska.sk), ozvem sa Vám.

© 2006-2014 by GAUDEAMUS - zariadenie komunitnej rehabilitácie, Mokrohájska cesta 3, 845 12 Bratislava, All rights reserved.