Dnes je Nedeľa 16. júna 2024, meniny má Blanka a zajtra Adolf.
Partneri: Spojená škola

Projekty -> Tréningové pracovisko ČASOPIS

Gaudeamus - ZKR sa zapája do projektovej tvorby s cieľom zlepšiť poskytované služby svojim klientov. Podarilo sa nám úspešne  zrealizovať dole uvedené projekty.

Novinky

Ďakujeme

Dovoľte nám na záver citovať našej redaktorky Denny Lentilky Okrutskej, ktoré uviedla v úvodníku posledného prázdninového dvojčísla časopisu Mladý novinár.

Myslíme, že sú úplne výstižné. „Myslím si, že teraz je ten správny čas napísať ďakujeme.
Predovšetkým vám, milí naši čitatelia. Venovali ste nám váš čas a záujem. Motivovali ste nás k lepším výkonom. Bez vás by naša práca nemala zmysel. Sme radi, že ste pri čítaní nášho časopisu strávili príjemné chvíle. A sľubujeme vám, že sa pokúsime nesklamať vás. Ďakujeme všetkým lektorom, ktorí nám venovali svoj čas a zasvätili nás do tajov ich profesie - žurnalistiky, fotografie, grafiky a marketingu. Ďakujeme Mgr. Zuzane Mezencevovej, krstnej mame nášho časopisu, Mgr. Márii Candrákovej, Mgr. art. Zuzane Líškovej, Mgr. Eve Vicenovej, Mgr. Rolandovi Kyškovi a pánovi Jurajovi Mrocekovi.
Ďakujeme tiež ľuďom, ktorí nám verili a dali šancu začať. Ďakujeme Nadácii pre deti Slovenska, ktorá nás podporila z 10. ročníka grantového programu Hodina deťom. Ďakujeme občianskemu združeniu Perspektíva, ktoré našej myšlienke založiť časopis dôverovalo.“ (Denny Lentilka Okrutská, Mladý novinár 4+5)

Neskôr, ale predsa: prázdninové posledné dvojčíslo

Milí naši čitatelia, s radosťou vám dávame na známosť, že vyšlo nové číslo časopisu – tentoraz prázdninové dvojčíslo – MLADÝ NOVINÁR 4+5. Trošku nám to síce trvalo a dokončovali sme ho už cez prázdniny. Ešte že existuje internet. Nájdete ho v tréningovom pracovisku alebo na webe pod záložkou „Časopis ONLINE“. Ďakujeme za vašu priazeň.

Záverečná oslava a krst časopisu: alebo ako nebola tlačovka

Boli sme trochu nervózni. Čakala nás vážna udalosť. Chceli sme pred všetkými prezentovať našu prácu. Chceli sme urobiť tlačovú konferenciu, pokrstiť náš časopis a poriadne to osláviť. Písali a posielali sme teda pozvánky, redaktori si pripravili predstavenie projektu. Deň D sa mal uskutočniť 22.06.2010. O 10:00 sme boli všetci pripravení. Postupne prichádzali hostia – naši priatelia a čitatelia. Žiaľ, novinári neprišli. A tak tlačová konferencia, ktorú sme pripravovali, vlastne nebola. Povedali sme si ale, že stojí za to odprezentovať všetko, čo sme si pripravili. Príhovorom zahájila náš veľký deň štatutárna zástupkyňa OZ Perspektíva Mgr. Dagmar Vatolíková, PhD. Potom už dostali slovo mladí novinári, prierez celým projektom, vyzdvihnutie dôležitého a prezentácia fotografií. Neskôr nasledoval krst. Rozhodli sme sa, že časopis pokrstíme lentilkami, nakoľko, ako povedala naša krstná mama Mgr. Zuzana Mezencevová, práve lentilky boli pre našich mladých novinárov povoleným dopingom. Po slávnostnej recepcii a kratšej prestávke sme poobede pokračovali oslavou nášho vydavateľského úsilia, krájaním torty a čítaním príspevkov z časopisu MLADÝ NOVINÁR.

Kurz Marketing 1, 2, 3: reklamy nikdy nie dosť

Kurz Marketing sme si nechali celkom nakoniec. Uskutočnil sa v dvoch dňoch 09.06. a 16.06.2010 a strávili sme na ňou naraz viac hodín ako na iných. Našou lektorkou bola doktorandka Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity Sv. Cyrila a Metoda v Trnave Mgr. Eva Vicenová. Našli sme ju jednoducho cez internet a ako sme neskôr zistili bola to správna voľba. Prvé stretnutie obsahovalo trochu teórie marketingu, SWOT analýzu a hľadanie marketingovej stratégie pre náš časopis. Naša redakčná rada sa veru nezdá, mnohí sa v marketingu celkom orientujú. Počas druhého stretnutia sme zistili sme vlastne robili to, čo sme si mysleli, že nerobíme. Samozrejme týkalo sa to reklamy. Preberali sme rôzne nástroje marketingovej komunikácie a navrhovali sme konkrétne možnosti, ako spropagovať náš časopis. Dúfame, že nám to v budúcom ročníku pomôže.

Kurz Informatika – grafický dizajn 3: možno to predsa len zvládneme

Tretia a posledná časť kurzu pre našich mladých grafikov sa konala 01.06. a 08.06.2010. Snažili sme sa získať ešte čo najviac znalostí, aby sme boli, čo najsamostatnejší. Nuž uvidíme, o chvíľu nás čaká posledné dvojčíslo. S našim lektorom Jurajom Mrocekom sme sa dohodli na externej spolupráci a konzultáciách na diaľku. Dúfame, že nám to bude stačiť.

Pre verných čitateľov: vyšlo tretie číslo

Stalo, v čo sme na začiatku ani nedúfali: vychádza práve MLADÝ NOVINÁR 3. Ako vždy v tréningovom pracovisku a na webe.

Kurz Informatika – grafický dizajn: ďalšie kurzy mimo projektu

Vďaka pánovi riaditeľovi zariadenia komunitnej rehabilitácie Gaudeamus PhDr. Štefanovi Tvarožkovi sme mohli zorganizovať ďalšie vyučovacie hodiny grafického kurzu. Boli už nad rámec projektu. Vďaka nim však máme veľkú šancu zvládnuť čoskoro úpravu časopisu sami alebo len s malou pomocou.

Kurz Informatika – grafický dizajn 2: o niečo lepšie ako na začiatku

Pokračovanie grafického kurzu bolo asi mesiac od prvej časti. Spolu s lektorom sme sa dohodli na termínoch 23.03.2010 a 30.03.2010. Skúšali sme praktické veci. Druhé číslo časopisu nám robil ešte grafik sám a teraz sme ho skúšali robiť my odznova. Na tejto praktickej úlohe sme sa učili, ako vytvoriť textové rámčeky, ako do nich vkladať texty a dokumenty, ako text upraviť, ako pridať obrázky a trochu ich upraviť a ďalšie potrebné veci. Bolo to už o niečo lepšie ako na začiatku.

Konečne, prichádza číslo dva

Po dlhšej odmlke sa opäť hlásime a prinášame valentínske vydanie časopisu MLADÝ NOVINÁR 2. Prajeme príjemné čítanie.

Kurz Žurnalistika 3: ako robiť rozhovor a Denis Lacho

V dňoch 03.02. a 10.02.2010 sme u nás v zariadení Gaudeamus v seminárnej miestnosti privítali ďalšiu lektorku Mgr. Zuzanu Mezencevovú, vedúcu oddelenia reportáží časopisu Život. Čakal nás ďalší, už tretí žurnalistický kurz. Jeho témou bolo interview. Dozvedeli sme sa čo to o tom, aké rôzne druhy existujú, ako sa na rozhovor pripraviť, čo treba robiť počas rozhovoru, ako rozhovor spracovať a na čo v žiadnom prípade nezabudnúť. Druhá časť predstavovala pre nás praktickú skúšku. Naša lektorka k nám priviedla zaujímavého respondenta, najmä pre naše mladé novinárky, Denisa Lacha, finalistu súťaže Česko-Slovensko hľadá Superstar. Naše štyri baby si rozdelili otázky a tak vzniklo jedno interview, ktoré si budete môcť prečítať v nasledujúcom druhom čísle časopisu.

Kurz Informatika – grafický dizajn 1: začíname s InDesign-om

Naši traja chlapci grafici si konečne prišli na svoje. Nevedeli sa už dočkať, kedy sa pozrú na zúbky programu InDesign CS4, ktorý sme zakúpili z finančného príspevku z projektu. V dňoch 09.02. a 16.02.2010 sa konala prvá časť grafického kurzu. Našim lektorom bol Juraj Mrocek, ktorý vlastní malé vydavateľstvo a profesionálne vyučuje prácu s týmto programom. A prišlo na rad zoznamovanie – so základnými funkciami a možnosťami programami, s pracovnou plochou, nástrojmi. Mladí grafici si skúsili vytvoriť stránku a trochu sa pohrali s jej nastavením a rozvrhnutím. No toto! Nie je to vôbec ľahké!

Na svete je prvé číslo

Sme radi, že Vám môžeme oznámiť, že na svete je prvé číslo nového časopisu MLADÝ NOVINÁR.

Kurz Žurnalistika 2: žurnalistická fotografia

V dňoch 09.12. a 16.12.2009 sme nazreli do sveta fotoreportérov. Ešte že sú tieto kurzy. Časopis predsa potrebuje obrázky. V rámci kurzu Žurnalistika 2 sme sa spolu s lektorkami, fotoreportérkami časopisu Plus 7 dní, Mgr. Máriou Candrákovou a Mgr. art. Zuzanou Líškovou venovali významu fotografií v médiách. Obsah kurzu tvorila teória o tom, čo to žurnalistická fotografia je, aké sú jej vlastnosti, druhy, ktoré sa najčastejšie využívajú, ako vybrať správne fotografie k textu i ako ich upraviť. V rámci praktických úloh sme si navzájom fotili portréty. Dostali i domácu úlohu: nafotiť fotopríbeh alebo portrét niekoho tak, aby ho vystihoval. Na ďalšom stretnutí sme si ich potom hodnotili a viac sme sa zamerali na náš časopis – akými fotkami doplniť články a ako ich vytvoriť alebo získať.

Časopis má svoj e-mail Tréningové pracovisko

Časopis má od dnes 09.11.2009 svoj e-mail. Ak nám budete chcieť niečo napísať či poslať, môžete tak urobiť prostredníctvom e-mailovej adresy: casopis@mokrohajska.sk

Kurz Žurnalistika 1: že by z nás raz boli novinári?

Prvý z odborných kurzov nás ohromil. Do slova. Konal sa v dvoch dvojhodinových stretnutiach 04.11. a 11.11.2009 pod taktovkou Mgr. Rolanda Kyška. Začali sme od úplných novinárskych začiatkov. Niečo sme tušili, ale nik celkom presne nevedel ako nájsť dobrú správu, ako hľadať a získavať informácie a ako dobrú správu napísať. Rozoberali sme spolu zásadné chyby pri písaní správy a tiež možnosti, ako ich nerobiť či opraviť. Čítali sme si navzájom vlastné články a spoločne skúšali redigovanie článku za pomoci tabuľky s chybami v učebných textoch. Keďže sa nám už podarilo nazbierať niekoľko článkov do 1. čísla, pomohol nám Mgr. Kyška aj pri rozvrhnutí strán prvého čísla časopisu.

Prvý kurz v žurnalistike

V dňoch 04.11.2009 a 11.11.2009 v poobedňajších hodinách (2 x 2 hodiny) sa bude konať prvý odborný kurz pre klientov tréningového pracoviska Časopis "Žurnalistika 1. časť". Našim lektorom bude pán Roland Kyška, zástupca šéftredaktora časopisu Plus 7 dní.

Časopis dostal meno: „Mladý novinár“

Všetko sa začína rysovať. Už vieme, že náš časopis sa bude volať „Mladý novinár“. Sme predsa mladí novinári. Takže celkom to na nás sedí. A pomaly tvoríme jeho obsah. Chceme, aby si v ňom každý niečo našiel. Takže čakajte rozmanitosť. A ak by ste mali chuť môžete prispieť aj vy. Externých autorov vítame!!!

Stretávame sa v utorok a stredu

Stretnutie redakčnej rady sa bude konať vždy v utorok a stredu od 15:00 do17:00 v tréningovom pracovisku (zmena v odôvodnených prípadoch možná). Diskutujeme, tvoríme, upravujeme, vzájomne si pomáhame a spolu ideme vždy o kúsok ďalej.

Prvé stretnutie redakčnej rady

Dňa 30.09.2009 sa konalo dlho očakávané prvé stretnutie redakčnej rady. Zišli sme dokonca viacerí, nielen ľudkovia z redakčnej rady. Privítali sme aj dvoch našich budúcich lektorov Mgr. Rolanda Kyška, zástupcu šéfredaktora časopisu Plus 7 dní a Mgr. Máriu Candrákovú, fotoreportérku časopisu Plus 7 dní. Spolu s lektormi sme riešili a diskutovali o tom ako založiť časopis, či sa máme možnosť uplatniť na trhu a máme dostatok finančných prostriedkov, pre koho ho chceme vydávať, ako a kde mu môžeme urobiť reklamu, kde ho budeme distribuovať, ako často bude vychádzať, o akých témach budeme písať, aká bude jeho štruktúra a rubriky, ako bude vyzerať po grafickej stránke, kto bude časopis tvoriť, či budeme spolupracovať s externými autormi. Obom lektorom veľmi ďakujeme. Obzvlášť Mgr. Rolandovi Kyškovi, ktorý dal nášmu projektu šancu a nadchol pre neho aj ďalších kolegov. Vďaka nim začíname mať reálnejšiu predstavu o tom, ako začať.

Poďakovanie Monike Ščevovichovej

Ďakujeme Monike Ščevovichovej, redaktorke časopisu Plus 7 dní a t. č. klientke zariadenia Gaudeamus za pomoc pri realizácii konkurzu, výbere našich redaktorov a za neoceniteľné rady pri zakladaní nového časopisu.

Predstavujeme redakčnú radu

Dovoľte nám predstaviť redakčnú radu nášho rodiaceho sa časopisu. Tvorí ju osem mladých ľudí vo veku 16 – 23 rokov. Sú klientmi zariadenia komunitnej rehabilitácie GAUDEAMUS a veľmi chceli pričuchnúť k novinárskej práci. A preto sa prihlásili na konkurz, ktorý sme vyhlásili na 22.09. a 24.09.2009. Priniesli svoj životopis a motivačný list, zvládli prijímací pohovor a splnili ďalšie podmienky pre vstup do projektu. Nakoniec podpísali dohodu o zaradení do Tréningového pracoviska Časopis. Každý z nich zastáva v časopise jednu alebo viac pracovných pozícií. A sú naši: Denny Okrutská (novinár), Deni Oslejová (novinár, marketingový pracovník), Majka Guzmanová (novinár), Heňa Zsigmondová (novinár), Peter Novota (novinár, grafik), Miroslav Slávik (novinár, grafik, marketingový pracovník), Peter Vavrica (novinár, marketingový pracovník) a Dalibor Kimlička (grafik).

Zakladáme tréningový časopis

Tréningový časopis a jeho tréningová redakcia, tu u nás na pôde zariadenia komunitnej rehabilitácie GAUDEAMUS uzrela svetlo sveta vďaka projektu Tréningové pracovisko ČASOPIS. Vlastne ešte iba uzrie. Zatiaľ sme iba na začiatku – celkom bude trvať projekt 1 rok (od 01.08 2009 do 31.07.2010). Radi by sme preto poďakovali našim podporovateľom, najmä NADÁCII PRE DETI SLOVENSKA, ktorá nám poskytla finančný príspevok z 10. ročníka grantového programu HODINA DEŤOM a občianskemu združeniu PERSPEKTÍVA, ktoré sa na podpore podieľa.
http://www.nds.sk
http://www.hodinadetom.sk

© 2006-2014 by GAUDEAMUS - zariadenie komunitnej rehabilitácie, Mokrohájska cesta 3, 845 12 Bratislava, All rights reserved.